Vuurtorentje bij Michiel direct gemist
Het is een raar zicht, het Keizersbolwerk zonder het kleine rode vuurtorentje. Vlissingers en toeristen zullen even moeten wennen aan het beeld. In september komt het, helemaal opgeknapt weer terug.
Formeel is het ijzeren torentje geen vuurtoren maar een zogenaamd lichtopstand, ofwel wallicht. Het dient als navigatiepunt voor de passerende schepen. Het torentje werd eind 19e eeuw gemaakt in Den Haag. Van het oorspronkelijke werk rest feitelijk nog maar weinig. Het houten onderkomen op de eerste verdieping werd in 1907 al vervangen. In de loop der tijd vielen bijna alle onderdelen wel ten prooi aan roest. In 1990 werd de toren voor het laatst in zijn geheel opgeknapt. Nu logeert het Vlissingse icoon bij Timmerman Industrial Repairs in Middelburg, waar het liefdevol vertroeteld zal worden.
Je moet het meer zien als erfgoed en ik kan me goed voorstellen dat Vlissingen het mist” Marcel Kwant, Rijkswaterstaat
Het is nu eigendom van Rijkswaterstaat (RWS) laat woordvoerder Marcel Kwant weten. ,,Er zijn gesprekken gaande met Vlissingen over een mogelijk overname maar er is nog niks besloten. Een dezer dagen wordt er een tijdelijk licht geïnstalleerd tot het torentje weer terug is. Een cruciale functie heeft het licht niet meer. Vroeger was het een sectorlicht in meerdere kleuren, nu is het in de praktijk meer een oefenlicht; een soort herkenningspunt zoals een lantaarnpaal dat ook kan zijn. Tegenwoordig maakt de scheepvaart gebruik van modernere navigatietechnieken.”
Erfgoed
Hoewel het torentje geen echte functie meer heeft, wordt het nu toch opgeknapt. Zowel Vlissingen als Rijkswaterstaat trekken daarvoor de portemonnee. ,,Het hoort bij Vlissingen”, vind ook RWS-woordvoerder Kwant. ,,Je moet het meer zien als erfgoed en ik kan me goed voorstellen dat Vlissingen het mist. Maar, het komt straks weer helemaal mooi weer terug.”
