Wijkfeest voor inwoners Souburg en Ritthem trekt veel belangstellenden
Het wijkfeest voor inwoners van Oost- en West-Souburg, Ritthem en Abeele vrijdagmiddag in het MuZeeum in Vlissingen was een groot succes. Het was georganiseerd samen met onder meer de Dorpsraad Souburg en de Molukse vereniging Mae Uku. Een van de doelen was om inwoners kennis te laten maken met het Vlissingse maritieme museum, vertelt projectleider Hanna Jaspers.
Aan het einde van de middag loopt het MuZeeum al aardig vol. De smalle gangen zijn niet echt berekend op zoveel mensen tegelijk, maar dat kan de gezelligheid niet drukken. Beneden kun je van verschillende hapjes of borden eten genieten. Inwoners van de dorpen en ook een groepje bewoners van het asielzoekerscentrum mogen gratis het museum in, waar ze welkom worden geheten door onder meer directeur Onno Bakker.
Meisjes van de Molukse dansgroep komen net weer terug van het optreden zo even. Steeds maar blijven er nieuwe mensen binnen komen. Er rijdt zelfs een bus die in de verschillende dorpen stopte om inwoners naar het MuZeeum en terug te vervoeren.
Date met schilderij
Twee dames met uitbundig geleurde pruiken zitten klaar om belangstellenden een ‘date met een schilderij’ te bezorgen. Eerst willen ze weten wat de bezoeker interesseert, vragen wat door en vervolgens koppelen ze je aan een gids. Die loodst je naar een schilderij om daar over in gesprek te gaan. Een schilderij uit 1599 van koopvaardijschepen op de rede van Amsterdam blijkt meer dan alleen maar een mooi plaatje. De zeelieden keerden terug van een reis naar Indonesië, vertelt gids Liesbeth.
“Die zeelieden kwamen overal vandaan, bijvoorbeeld uit Rusland en Duitsland. De Portugezen hadden het er toen nog voor het zeggen in Indonesië, maar ook inlandse vorsten”, vertelt de gids. “Bij de latere kolonisatie van Indonesië door de Nederlanden werden duizenden bewoners van de Banda-eilanden vermoord.” Een onderbelicht deel van de geschiedenis, want meestal wordt alleen maar gesproken over de Gouden Eeuw en alle rijkdom dankzij de handel. Ook wijst de gids op een miniem detail: een man in een klein scheepje die met z’n blote billen overboord hangt. Een streek van de schilder wellicht.

Joke en Angela zitten klaar voor een ‘date met een schilderij’. (foto: Streekomroep Walcheren)
Onbekend
Afgelopen najaar werd ook zo’n wijkfeest georganiseerd voor Bossenburg, Papagaaienburg en Westerzicht. Dat was een succes. Het MuZeeum heeft het feest niet helemaal zelf bedacht, Een museum in Schiedam was een van de voorbeelden. Idee is dat het Vlissingse museum vooral toeristen trekt, maar bij veel inwoners onbekend is, zegt projectleider Hanna Jaspers.
Daarom zijn ook de dorpsraden betrokken bij de organisatie. Voorzitter Richard Blokpoel van de Dorpsraad Souburg wist van tevoren niet goed wat te verwachten qua opkomst. “Tijdens het vorige wijkfeest waren er 80 aanmeldingen en kwamen er uiteindelijk zeker 250 mensen”, heeft hij begrepen. Voor de dorpsraad is het ook een mooie kans om wat bekendheid op te bouwen. Gezien de opkomst kan deze tweede editie van het wijkfeest een succes worden genoemd.
Later dit jaar volgen nog vergelijkbare wijkfeesten voor Paauwenburg en en de binnenstad.

Inwoners van Oost-Souburg met gids Marianne Kloosterboer tijdens een ‘date met een schilderij’. (foto: Streekomroep Walcheren)

