Middelburg wil skaeve huse bouwen aan Golsteinseweg
De Walcherse gemeenten werken al geruime tijd samen om een skaeve huse-voorziening voor Walcheren te realiseren. Het gaat om een kleinschalige woonvormen voor inwoners die niet goed kunnen wonen in de gewone woonomgeving. Aan de Golsteinseweg in Middelburg heeft de gemeente Middelburg een perceel aangekocht, waar ruimte is voor tien woonunits.
De term ‘skaeve huse’ komt uit het Scandinavisch. Zulke woningen zijn bedoeld voor mensen uit de Walcherse gemeenten die in een gewone wijk te veel problemen en overlast veroorzaken. Het worden een soort tiny houses. Vaak gaat het vooral om geluidsoverlast en mensen met een ander dag- en nachtritme, zegt de Middelburgse wethouder Willemien Treurniet. Ook mensen die nu dakloos zijn kunnen in aanmerking komen. Ze zullen wel gewoon huur moeten betalen. “Wellicht dat er ook mensen met betaald werk tussen zullen zitten”, zegt de wethouder.
Geschat wordt dat er tien woonunits nodig zullen zijn voor de drie Walcherse gemeenten. Veere kent niet dezelfde problematiek met overlast als Vlissingen en Middelburg. Treurniet is in Terneuzen en Rotterdam gaan kijken, waar al langer skaeve huse bestaan. Die ervaring heeft haar enthousiast gemaakt.
Financiering
De realisatie van de skaeve huse komt voort uit de woon-, zorg- en welzijnsvisie. Het voorafgaande traject duurde enkele jaren en bestond onder meer uit het vaststellen van gezamenlijke uitgangspunten door de colleges van B en W van Vlissingen, Veere en Middelburg, het onderzoeken en vergelijken van meerdere mogelijke locaties op Walcheren en onderlinge bestuurlijke afstemming. Er is voldoende geld beschikbaar voor de uitvoering, vanuit het Zeeuwse budget voor beschermd wonen.
Buitengebied
Als locatie van Skaeve Huse op Walcheren is de keuze gevallen op de Golsteinseweg, in het buitengebied van Middelburg. De gemeente heeft het nu nog onbebouwde perceel speciaal voor dit doel aangekocht. Bedoeling is dat er tien losse woonunits worden gebouwd met drie tot vier meter tussenruimte, zodat de bewoners elkaar onderling ook niet tot last zijn. Alleen de locatie Door van Stichting Tragel ligt hier in de buurt.
Ze zullen er voor onbepaalde tijd wonen. Terugkeer naar een reguliere wijk is niet de bedoeling, volgens de wethouder. In principe is de voorziening bedoeld voor alle inwoners van de Walcherse gemeenten. Ook individuele arbeidsmigranten zouden er kunnen komen wonen.
Conciërge
Er moeten nog afspraken worden vastgelegd met woningcorporaties, maar Woongoed Middelburg staat open voor de realisatie van de skaeve huse, zegt Treurniet. Er komt ook een conciërge, die tijdens kantooruren aanwezig zal zijn bij de woonvoorziening zelf. Die conciërge zal als aanspreekpunt functioneren voor de bewoners. “Het zal iemand moeten zijn met de nodige stevigheid en levenservaring”, zegt Treurniet. Hoe die conciërge zal worden betaald moet ook nog worden afgesproken.
Er zijn geen directe omwonenden. Doelstelling is dat de skaeve huse in 2027 gerealiseerd zijn, al houdt Middelburg rekening met vertraging door onder meer de netcongestie. Komend najaar verwacht de wethouder een ‘go’ of ‘no go’ voor het project.

