šŸ”ŠWandtapijt over Zeeuws slavernijverleden onthuld

In het Muzeeum in Vlissingen heeft burgemeester Bas van den Tillaar donderdagmiddag een wandtapijt onthuld dat het Zeeuwse slavernijverleden vertelt. Honderden vrijwilligers werkten er maandenlang aan. De Middelburgse kunstenaar Liesbeth Labeur componeerde het geheel tot een wandtapijt dat uit drie delen bestaat.

De drie delen hebben de namen cargazoen, armazoen en retouren gekregen. Het zijn oude termen die gebruikt werden voor het schip en haar lading op de verschillende fases van de heen- en terugreis. Slaven werden gekocht in Afrika, vervolgens verhandeld in ruil voor andere goederen, deze handel werd driehoekshandel genoemd. Naar schatting 31.000 mensen werden zo door Middelburgers verhandeld.

,,Het was de vraag van de organisatie om een Ć©cht Zeeuws wandkleed te maken; een kleed dat over het Zeeuwse slavernijverleden ging.” Vandaar dat Labeur koos voor driehoekshandel; de winstgevende aanpak die de Zeeuwen kenmerkte.

Tekenen en schrijven
Het eerste wat Labeur samen met de vrijwilligers deed was dineren. ,,Daarbij heb ik kleden op tafel gelegd en op die kleden zijn we gaan tekenen en schrijven en die stoffen hebben we ook echt gebruikt in het wandkleed. Het eerste deel van het tapijt gaat over Afrika, je ziet daar spiegeltjes en geweren. Dat wordt naar Afrika gebracht en daarmee worden mensen gekocht. Die mensen worden handelswaar. Op het middelste kleed zie je de overtocht van Afrika naar de Amerika’s. Je ziet een koopman en een dominee. Die koopman heeft een heel lange hebberige arm. Je ziet ook de plantages in Suriname en je ziet CuraƧao. Op het linkerdeel zie je hoe alle opbrengsten van de plantages weer terug wordt gebracht naar de Nederlandse leeuw. Denk aan suiker en koffie.”

Het kleed in het Muzeeum is nu het derde in de reeks wandkleden die herinneren aan het slavernijverleden van Nederland. Andere provincie werken nog aan de vervolmaking. Het Zeeuwse kleed zal niet in het Muzeeum blijven. Op 5 mei tijdens het Bevrijdingsfestival Zeeland in de Machinefabriek in Vlissingen, vervolgens verhuist het wandkleed naar de Abdij in Middelburg en daarna reist het, na de Keti Koti viering op 1 juli, naar Terneuzen. In de maanden augustus en september hangt het in de Sint Jacobskerk in Vlissingen.

Liesbeth Labeur maakte van alle bijdragen een totaalontwerp voor het wandtapijt. foto Guido van der Heijden