PvdA-GroenLinks: ‘gemeente Middelburg erg afhankelijk van big tech’
Raadslid Petra de Ruiter van PvdA-GroenLinks Middelburg vreest voor afhankelijkheid van de gemeente van Amerikaanse informatietechnologie. Ze vraagt het college van B en W wat het kan doen om minder afhankelijk van zulke bedrijven te worden. De gemeente moet meer baas in eigen huis worden op digitaal gebied, denkt De Ruiter.
Amerikaanse Big Tech zijn wereldwijd leidend, in in ieder geval het westen van de wereld, schrijft De Ruiter. “Dat heeft grote voordelen. Verschillende systemen kunnen makkelijk met elkaar communiceren. Aan de andere kant is niet inzichtelijk wat er in de programmering staat en of onze gegevens wel of niet voor advertentiedoeleinden wordt gebruikt.”
“Zo af en toe kregen we al een voorzichtige waarschuwing: de privacy was in Europa niet gewaarborgd”, stelt ze verder. “Zeker niet sinds Trump president werd, Musk zomaar toegang tot eigen gegevens kan blokkeren of satellietdata kan onthouden aan landen, en Zuckerberg en consorten meer speelruimte krijgen om zich niets aan te trekken van de strengere Europese regels.”
We hebben altijd een groot vertrouwen in de Amerikanen gehad
Hacks
“Van welke softwareleveranciers we allemaal gebruik maken weet ik nu niet”, zegt De Ruiter. “Vandaar mijn vragen. We hebben altijd groot vertrouwen gehad in de Amerikanen, maar dat is niet altijd terecht meer. Daarnaast hoor je om de haverklap berichten over hacks, waarbij vertrouwelijke gegevens worden buitgemaakt.”
Ze maakt zich kortom zorgen en vraagt zich af of de gemeente Middelburg weer baas over eigen data kan worden. De Ruiter vraagt het college of het zich bewusr is van de afhankelijkheid van de gemeenten van de Amerikaanse big tech en of dat ook geldt voor Middelburg.
Afhankelijkheid verminderen
Zou het mogelijk zijn om die afhankelijkheid te verminderen, bijvoorbeeld door te kiezen voor open source software en besturingssystemen, vraagt De Ruiter. Gemeenteraadsleden werken nu met Notubiz. Dat is een Nederlands softwarebedrijf. “Hebben zij onafhankelijke dataopslag, waarmee we geen risico lopen als het gaat over onze eigen data?”, vraagt De Ruiter.
Het college van B en W zal binnen enkele weken antwoorden op deze vragen.
Petra de Ruiter. (foto: gemeente Middelburg)


