Pieter Joziasse van Medisol: ‘AED heeft al veel levens gered’
Gebruik van een AED het verschil betekenen tussen leven en dood, zegt Pieter Joziasse. Hij stopt na bijna 25 jaar na de oprichting van zijn bedrijf Medisol als CEO. Het Vlissingse bedrijf heeft zich geheel toegelegd op verkoop van AED’s en is inmiddels overgenomen door de Zweedse branchegenoot Saving Lives.
Joziasse (52) startte het bedrijf 25 jaar geleden samen met een collega, toen beiden nog werkten als ambulanceverpleegkundigen. De eerste jaren was Medisol (Medical Internet Solutions) bouwer van websites voor de zorg en hulpdiensten.
Later kwam daar een internetforum bij, waar bedrijven en hulp- en zorgverleners uit verschillende branches onderling kennis en informatie konden uitwisselen. “We gingen in onze webwinkel ook hulpmiddelen verkopen, zoals schildjes die de vrijwillige brandweerlieden nodig hebben.”
Onafhankelijk
Dat was succesvol, maar omdat er steeds vaker werd gevraagd naar AED’s besloot Medisol zich op verkoop van zulke apparaten te richten. “We hebben ons nooit vastgelegd op één merk, zodat we het juiste type en merk konden adviseren. Het type AED dat nodig is verschilt sterk per toepassing. Bijvoorbeeld of een apparaat moet worden toegepast in een natte omgeving, zoals een zwembad. Wij zitten niet vast aan één merk, dus kunnen we onafhankelijk adviseren.”
Het bedrijf ging zich ook richten op het buitenland, beginnend bij Frankrijk en Duitsland. Inmiddels werken er ruim 80 mensen, van wie een flink deel op kantoor in Vlissingen. Daar zijn ook veel anderstaligen bij. “Je hoort hier op kantoor allerlei verschillende talen”, zegt Joziasse. “We werken in alle EU-landen en ook in het Verenigd Koninkrijk en Noorwegen.”
Overgenomen
In de loop der jaren won Medisol veel prijzen, waaronder 17(!) keer de FD Gazelle voor snelgroeiende bedrijven. “We zijn goed in wat we doen. Geen enkel ander bedrijf in Nederland heeft die prijs zo vaak gewonnen. En dat voor een Zeeuws bedrijf”, zegt Joziasse trots. “Bedrijven in de randstad vinden vaak dat wij ver weg zitten, maar vanuit Vlissingen zijn allerlei bestemmingen in Europa juist goed te bereiken.”
Omdat het bedrijf in september 2024 is overgenomen door de grotere Zweedse branchegenoot Saving Lives, doet Joziasse dit voorjaar een stapje terug. Als onder meer lid van de Raad voor Commissarissen van de Huisartsenconnectie en ambassadeur van Dockwize hoeft hij zich niet te vervelen.
Toch blijft hij enthousiast het belang van AED’s uitdragen. “Als je bij een hartstilstand alleen 112 belt heb je een overlevingskans van 9 procent. Met 112 bellen en reanimeren wordt dat 18 procent, maar 112 bellen, reanimeren én een AED gebruiken stijgt de overlevingskans tot 70 procent.”

Pieter Joziasse doet na 25 jaar een stapje terug. (foto: Streekomroep Walcheren)
