Oppositie Vlissingen wil bijeenkomst over concept-raadsagenda boycotten

De Vlissingse oppositiepartijen mochten begin mei meedenken over een breed gedragen raadsagenda. Afspraak was dat aan hun bijdragen niks zou worden veranderd. Dat is toch gebeurd in het nu verschenen concept. Dat terwijl er juist een wens lag om na jaren van geharnaste tegenstellingen tussen coalitie- en oppositiepartijen de verhoudingen te normaliseren. Enkele oppositiepartijen dreigen nu een extra raadsbijeenkomst komende maandag te boycotten.

In april werd een advies van verkenner Anita Pijpelink gepresenteerd om een college te vormen van GL-PvdA (nu Pro), VVD, CDA, D66 en LPV, die samen 15 van de 29 zetels hebben. Zaterdag 9 mei kwamen alle Vlissingse gemeenteraadsfracties bijeen, met als doel tot een gezamenlijke raadsagenda te komen. Het opstellen van een raadsagenda was een idee van verkenner Anita Pijpelink. Bij de bijeenkomst waren ook ambtenaren aanwezig. Opzet was dat alle gemeenteraadsleden hun ideeën en wensen konden opschrijven. Er werd gewerkt met rode of groene stickers. Ambtenaren konden bijvoorbeeld met een rode kaart aangeven of iets onwenselijk of (financieel) onhaalbaar was. Zo werd duidelijk of ergens wel of geen draagvlak voor was.

Afspraak was volgens fractievoorzitter Pim Kraan van POV dat de bijdragen van de gemeenteraadsleden niet zouden worden geredigeerd. Dat is nu toch gebeurd, zegt hij. Als voorbeeld noemt hij dat POV wil dat er in elke wijk of dorp een wijkcentrum komt. “Dat kon niet volgens ambtenaren en het is uit het stuk gehaald. Ook willen wij dat er een onderzoek komt naar witwasserij door ondernemers. Dat zou ook niet kunnen en is ook uit het stuk gehaald. Maar het is wel onze wens, dus mogen wij dat uitspreken.”

Voorstellen coalitie
Fractievoorzitter Kris van Wezel van 50PLUS Vlissingen stapte tijdens de bijeenkomst al voortijdig op. Samen met Priscilla Kuipers schreef hij deze week dat er met voorstellen en kritiek van oppositiepartijen vaak niets wordt gedaan, ook als die opbouwend zijn bedoeld. Uiteindelijk worden in hun ogen vooral de voorstellen van de coalitie uitgevoerd.

Er is volgens Van Wezel vooral gekeken naar het vinden van een meerderheid en niet zozeer naar de inhoudelijke overeenkomsten. Hij denkt dat dat slechts een voortzetting van het beleid van de afgelopen vier jaar betekent. Nieuwkomer D66 zal daar in zijn ogen weinig aan kunnen veranderen. Volgens Van Wezel liet de verkiezingsuitslag juist zien dat er ander beleid moest komen, met meer dualisme, participatie, inspraak en betere en adequate serviceverlening. Hij stelt ook dat de Vlissingse kiezers de lokale partijen beu zijn. Daarmee gaat hij overigens voorbij aan het feit dat 50PLUS Vlissingen een tijdje als Sociaal Liberale Fractie, een lokale partij, verder ging toen het niet boterde met de landelijke 50PLUS.

Geen tevreden gevoel
Lilian Janse van de SGP Vlissingen kijkt ook niet tevreden terug op de bijeenkomst van 9 mei. Maar weglopen vindt ze ook geen oplossing. “Maar ik kijk nu niet met een goed gevoel terug op die zaterdag, waarop ik ook lekker aan het Veerse Meer had kunnen zitten”, zegt ze. Dat terwijl ze die zaterdag zelf het gevoel had gekregen dat er iets uit zou komen waar de gehele gemeenteraad achter kon staan. “Bedoeling was dat er een stuk uit zou komen waar iedereen achter kon staan. Daar is geen recht aan gedaan. Kennelijk hebben ambtenaren er nog hun plasje over gedaan.”

Chemie
Ocker Ghering, beoogd wethouder namens D66, wijst aantijgingen richting de Vlissingse griffie en ook richting formateur Ben de Reu en Pijpelink af. Maar hij geeft toe dat het opstelllen van een raadsagenda niet heeft opgeleverd wat er van werd gehoopt. “We moeten ons afvragen of we daar verder mee moeten gaan. Voor een breed gedragen raadsagenda heb je 22, 23 zetels in de gemeenteraad nodig. Je kunt ook niet verwachten dat je de chemie tussen coalitie en oppositie op een zaterdagmiddag kunt herstellen. Toch kan het nuttig zijn om zo als raad samen te kijken waar je heen wilt. Maar dan niet om tot een raadsagenda te komen.”

Komende maandagavond wordt een bijeenkomst georganiseerd. Zoals het er nu naar uit ziet gaan POV, ProVlissingen en 50PLUS Vlissingen die bijeenkomst boycotten. De SGP gaat wel, zegt Janse. “We willen positief blijven en meedenken.”