Soap rond nieuwe relingen Boulevard: ‘participatie is meer dan kiezen uit twee opties’

De soap rond de nieuwe relingen langs de Vlissingse Boulevard duurt voort. De gemeente bood de inwoners in oktober de mogelijkheid om te kiezen tussen twee: horizontale of verticale spijlen. D66 en PSR hebben een motie ingediend, gesteund door andere partijen, waarin ze pleiten voor meer inbreng vanuit de bevolking dan het mogen kiezen uit twee opties.

Inwoners kregen in oktober de mogelijkheid om een keuze te maken uit de twee opties. Dat proces is nu achter de rug. 10 november wil de gemeente een ontwerp presenteren. In de tussentijd zijn er geen gemeenteraadsvergaderingen geweest, zegt raadslid Ocker Ghering van D66. De kansen om nog wat te veranderen aan het participatietraject lijken dus verkeken. Toch doet D66 samen met Partij Souburg Ritthem (PSR) een beroep op wethouder Geoffrey Sips, om meer inbreng vanuit de Vlissingse bevolking mogelijk te maken.

Daadwerkelijk bijdragen’

Volgens Ghering wordt de motie gesteund door meerdere partijen, waaronder ChristenUnie, PvdA, GroenLinks, SLF en VVD. Hij gaat uit van een meerderheid in de gemeenteraad. Burgerparticipatie houdt in dat inwoners daadwerkelijk kunnen bijdragen aan de visie en het ontwerp van gemeentelijke projecten, zegt D66. Dat is in hun ogen meer dan het mogen kiezen tussen twee vooraf bepaalde opties. “Echte burgerparticipatie betekent dat inwoners vanaf de beginfase van gemeentelijke projecten actief betrokken worden.”

Honderden reacties

Door hen meer ruimte te bieden voor initiatieven en input, kan er een groter draagvlak voor deze projecten onder de bewoners ontstaan, stellen D66 en PSR. Dit zal niet alleen de kwaliteit van de projecten verbeteren, maar ook de verbinding tussen de gemeente en haar inwoners versterken. Veel inwoners van Vlissingen zijn volgens Ghering teleurgesteld. Afgaand op de honderden reacties op Facebook en onder berichten in de Zeeuwse media, ziet hij weinig positiefs passeren over de voorgestelde ontwerpen. Inwoners pleiten voor inbreng van ideeën die het robuuste karakter van de Boulevards kunnen versterken.

Laatste redmiddel

Daarom verzoeken de partijen het college van B en W in lopende en  toekomstige gemeentelijke projecten een breder en diepgaander participatieproces te hanteren, waarin inwoners vanaf de ontwerpfase actief betrokken worden. Dan kunnen ze meedenken over ontwikkeling van alternatieven en hun wensen kenbaar maken, in plaats van alleen maar kiezen uit vooraf beperkt geselecteerde opties.

“We doen een beroep op het moreel van de wethouder”, zegt Ghering. Hij ziet de motie als een laatste redmiddel om nog invloed te kunnen hebben op het proces.

Een van de twee voorgestelde ontwerpen (foto: Gemeente Vlissingen)