Leden stembureau Domburg trots op opkomst van ruim 96 procent
Het loopt tegen negenen in de avond en het regent buiten. Er heerst rust in het stembureau in het gemeentehuis van Veere in Domburg.
Maar schijn bedriegt. De drie leden van het stembureau hebben een keidrukke dag achter de rug. “De mensen bleven maar komen, het ging af en aan”, vertelt stembureaulid Maria Filius, terugblikkend op de verkiezingsdag. Haar collega Johan van Duivendijk vult aan dat er vandaag in het stembureau een opkomst was van maar liefst ruim 96 procent. De oud-wiskundeleraar heeft een keurige grafiek bijgehouden waarop een gestaag stijgende lijn het verloop van de opkomst in dit stemlokaal laat zien. “Zeker tot een uur of halfacht is het druk geweest, daarna werd het rustiger”, zegt Van Duivendijk. Het was volgens hem een heel divers gezelschap dat kwam stemmen. “Er was zelfs een vrouwtje bij van 96 jaar die in haar eentje hier naartoe was gekomen om haar stem uit te brengen, maar er was ook een meisje dat voor het eerst in haar leven ging stemmen.”
Tellen
Inmiddels druppelen de vrijwilligers binnen die zo dadelijk de stemmen gaan tellen. Er zijn vandaag op dit bureau in totaal 1.142 stemmen uitgebracht. Maria Filius vertelt dat het haar opviel hoe goedgeluimd de Domburgse kiezers waren. Voor veel mensen blijft stemmen kennelijk nog altijd een bijzonder ritueel dat je goedgehumeurd dient te volbrengen. “De enige wanklank kwam van iemand die mopperde omdat het niet lukte het enorme stembiljet weer netjes in elkaar te vouwen”, lacht Maria.
Tafels
De leden van het stembureau zijn best wel fier dat de opkomst bij hen zo hoog was. Voorzitter Kees Filius meldt stipt om negen uur dat het bureau nu gesloten is en dat het tellen kan beginnen. Even later kieperen de verzamelde vrijwilligers de containers vol stembiljetten leeg op grote gereedstaande tafels. Ze hebben er zin in, en zeggen dat het met een beetje goede wil moet lukken om de klus binnen twee uur te klaren.


