Inzet van consulent door Walcherse gemeenten tegen schoolverzuim werpt vruchten af

De inzet van een thuiszittersconsulent in de Walcherse gemeenten werpt zijn vruchten af. Het aantal jongeren dat ongeoorloofd thuis zit is afgenomen. Tegelijkertijd worden de problemen van jongeren ingewikkelder om aan te pakken. Dat zegt de Vlissingse wethouder Jeroen Portier.

De leerplichttaken van de Walcherse gemeenten worden uitgevoerd door Regionaal Bureau Leerlingzaken (RBL) Walcheren. Een thuiszittersconsulent zoekt actief contact met leerlingen, die ongeoorloofd van school wegblijven. Ook hun ouders of verzorgers worden betrokken. In het jaarverslag 2024-2025 is terug te lezen dat door inzet op vroegtijdige signalering, preventie en samenwerking het aantal leerlingen met relatief (ongeoorloofd) verzuim gedaald. Bij die categorie gaat het om leerlingen die vier weken of langer verzuimen, maar nog wel ingeschreven staan. Hun aantal zakte van 750 naar 718. Het aantal leerlingen dat daadwerkelijk langdurig thuis blijft daalde van 78 naar 58.

Complexiteit
De structurele inzet van een thuiszittersconsulent draagt bij aan deze afname, stelt wethouder Portier. Tegelijkertijd neemt volgens hem de complexiteit van de problematiek onder jongeren toe. Dat leidt tot meer vrijstellingen. Ook is er een grotere behoefte aan samenwerking tussen onderwijs, zorg en gemeenten. De aanpak van schoolverzuim valt onder meerdere gemeentelijke domeinen. Het gaat dan niet alleen om school, maar bijvoorbeeld ook om zorg en jeugdzorg.

De stijging van het aantal thuiszittende leerlingen komt volgens het RBL Walcheren ook vooral door een betere registratie.

Foto: Streekomroep Walcheren