SP Vlissingen vraagt coalitie om oog voor menselijke maat
Wordt het leven van de gewone Vlissingers nu echt beter met het nieuwe bestuursprogramma ‘Voortvarend Vlissingen’? Dat vraagt de SP-fractie in de gemeenteraad zich af in een reactie op het bestuursprogramma van GroenLinks/PvdA, LPV, D66, CDA en VVD. De SP is bang dat eventuele bezuinigingen ten koste zullen gaan van voorzieningen en de inwoners die minder te besteden hebben.
“Het bestuursprogramma vermeldt de goede thema’s: wonen, sociaal domein, leefbaarheid, veiligheid, aantrekkelijke stad en dienstverlening”, schrijven raadslid Jos van der Horst en burgercommissielid Petra Coret. “Maar het blijft vooral bij grote woorden. Concrete maatregelen komen later, in beleidsstukken en de begroting. Voor inwoners die nu al moeite hebben met huur, zorgkosten, boodschappen of een onveilige straat is dat te mager. De Kadernota 2027-2030 laat zien hoe kwetsbaar Vlissingen financieel nog steeds is.”Van der Horst en Coret vrezen voor de leefbaarheid, veiligheid, accommodaties, sport, de Veiligheidsregio en sociale samenhang, als er opnieuw te weinig geld blijkt te zijn.
Landelijke keuzes
Doordat Vlissingen jarenlang onder artikel 12-toezicht viel heeft de gemeente weinig vet op de botten, ziet de SP. “Mooie plannen zijn alleen geloofwaardig als de coalitie eerlijk zegt wie ervoor betaalt. De lasten moeten niet bij de inwoners met de laagste inkomens, huurders, mensen die zorg nodig hebben en niet verenigingen in de wijken. De keuzes die D66, CDA en VVD landelijk maken ziet de SP terug in de Vlissingse plannen. Dus meer bouwen, meer defensie, strengere migratiepolitiek, bezuinigingen en hervormingen in zorg en sociale zekerheid. De VVD zet in op veiligheid, handhaving, ondernemers en lage lasten, CDA praat over gemeenschapszin en verantwoordelijkheid en D66 legt de nadruk op onderwijs, klimaat en bestuurlijke vernieuwing.”
Zorg en bestaanszekerheid
Als ‘verantwoord financieel beleid’ betekent dat voorzieningen verdwijnen, de zorg verder verschraalt of zoals de huishoudelijke hulp zelfs helemaal verdwijnt, komt de rekening bij gewone mensen terecht, is Vlissingen niet geholpen, vindt de SP. “Bestaanszekerheid moet voorop staan. Dus betaalbare huurwoningen, geen verkoop van publieke voorzieningen, investeren in buurten, jongerenwerk en schuldhulp, en veiligheid niet alleen zien als meer handhaving, maar ook als minder armoede, minder leegstand en meer perspectief.”
De SP wil samenwerken met de coalitie zolang de menselijke maat vooropstaat. “De Vlissinger moet centraal staan: de huurder, de zorgmedewerker, de jongere zonder woning, de oudere in de wijk en de vrijwilliger bij de club. Als deze coalitie echt voortvarend wil zijn, moet zij eerst zorgen dat niemand overboord valt.”

