Een Zeeuws paalhoofd als getuige van slavernij
Een getuige van de slavernijtijd. Dat is de laatste Witness-sculptuur voor maker Zeus Hoenderop. Het werd dinsdag, op Keti Koti in de ZB onthuld.
De laatste Witness, getuige kreeg een plekje in het Zeeland Paviljoen van de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg. Kunstenaar Hoenderop gebruikte een oud paalhoofd dat ruim 180 jaar geleden zijn leven begon als boom in Suriname. Vandaar ook de naam Witness. Als boom was de sculptuur getuige van het slavernijtijdperk.
Traditie
Angelique Duijndam, voorzitter van Keti Koti Zeeland zag er een kunstwerk met een stem in. ,,De bruisende branding die tegen de paalhoofden slaat. Het vertelt over vertrek en verlies maar ook over hoop. Een kunstwerk, niet alleen voor donkere mensen maar voor iedereen. Een uitnodiging om te herinneren.” Duijndam denkt dat Keti Koti, 1 juli, de dag dat de afschaffing van slavernij gevierd wordt langzaam een plaatsje vindt als traditie. ,,Ja, dat denk ik wel. Je ziet dat vooral op scholen terug. Ik denk aan de twee Middelburgse basisscholen waar de kinderen gedichten over Keti Koti hebben geschreven.”

Op het voormalige paalhoofd, thans kunstwerk, bevestigde de kunstenaar twee roestvrij stalen tranen. Ze waren afkomstig van het slavernij-kunstwerk Kom, dat Hoenderop twee jaar geleden op de Vlissingse boulevard plaatste en later weer moest verwijderen omdat er geen vergunning of toestemming was gevraagd. Hij kan nu nog steeds wel janken om de gang van zaken toen. ,,Het afwijzen door de raad van Vlissingen heb ik als traumatisch ervaren. Het was afschuwelijk maar het heeft me ook een drijfveer gegeven. Dit verhaal is nog niet klaar.”


